Słownik najważniejszych pojęć fiskalnych ma za zadanie przybliżyć stosowaną terminologię w naszej branży.
Jest przedstawiony w kolejności alfabetycznej.
ANULOWANIE PARAGONU FISKALNEGO
Na kasie fiskalnej lub drukarce fiskalnej możliwe tylko i wyłącznie na otwartym paragonie.
W przypadku już wydrukowanego paragonu i chęci dokonania zwrotu lub z powodu pomyłki wypełniamy odpowiedni formularz błędnej sprzedaży lub zwrotu. Podpinamy pod wypełniony druk oryginał paragonu i przekazujemy do księgowości w celu zaewidencjonowania pomniejszenia obrotu. Sam dokument pozostaje w księgowości firmy.
Więcej na temat anulowania paragonu fiskalnego dowiesz się z naszego artykułu na blogu "Anulowanie paragonu fiskalnego"
BAZA TOWARÓW/USŁUG KASY FISKALNEJ
Spis lub lista towarów bądź usług zaprogramowanych w kasie fiskalnej zawierająca między innymi numer towaru/usług, unikalną nazwę, stawkę VAT, jednostkę miary, cenę brutto. Bazę towarową wprowadza do pamięci kasy użytkownik lub serwisant.
CRK (Centralne Repozytorium Kas)
Centralne Repozytorium Kas (CRK) to system teleinformatyczny stworzony i prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową. W CRK są gromadzone dane z kas fiskalnych online: paragony fiskalne, raporty dobowe, informacje o przeglądach okresowych i inne informacje. Kasy on-line umożliwiają przesyłanie danych do CRK i mają też możliwość odbierania danych z tego systemu.
CZYTNIK KODÓW KRESKOWYCH
Urządzenie elektroniczne służące do odczytu informacji zawartych w kodach kreskowych. Czytniki kodów kreskowych są przyłączane do kasy fiskalnej lub komputera POS i dzięki odczytywaniu kodu kreskowego możliwe jest wykonywanie sprzedaży w bardziej efektywny sposób.
DATA FISKALIZACJI
Data uaktywnienia pamięci fiskalnej kasy lub drukarki fiskalnej przez uprawnionego serwisanta.
DRUKARKA FISKALNA
Urządzenie fiskalne, które rejestruje transakcje sprzedaży w postaci paragonów fiskalnych. Jest częścią systemu sprzedaży, współpracuje z komputerem lub terminalem POS. W odróżnieniu od kas fiskalnych, drukarka fiskalna nie działa samodzielnie lecz wymaga oprogramowania sprzedażowego, które steruje jej działaniem. Umożliwia też wydruk innych dokumentów np.: faktur VAT, potwierdzeń, kuponów itp.
FISKALIZACJA
Proces fiskalizacji kasy fiskalnej lub drukarki jest to uruchomienie modułu pamięci fiskalnej i wpisanie do niego na stałe numeru NIP właściciela kasy. Dla kas i drukarek fiskalnych online operacja ta wymaga połączenia z internetem w celu przesłania danych i zarejestrowania urządzenia w Centralnym Repozytorium Kas Fiskalnych. Fiskalizacji dokonuje uprawniony serwisant, który potwierdza ten fakt poprzez dokonanie wpisu w książce serwisowej kasy rejestrującej.
FORMA PŁATNOŚCI
To sposób regulowania należności za zakupiony towar. Najczęściej stosowane formy płatności to: karta płatnicza lub kredytowa, blik, gotówka, przelew. Na podstawie raportu zmianowego lub raportu kasjera można zweryfikować wartość sprzedaży w poszczególnych formach płatności.
GRUPA TOWAROWA
Każdy towar lub usługa wprowadzona do kasy fiskalnej może być przypisana do określonej grupy towarowej, co pozwala na łatwiejsze generowanie raportów oraz analizę sprzedaży. Typowe zastosowanie to raport wg grup dotyczący sprzedaży alkoholu.
HOMOLOGACJA
To potwierdzenie norm i wytycznych zwanych warunkami i kryteriami technicznymi, które musi spełniać każde urządzenie fiskalne (kasa fiskalna lub drukarka fiskalna) by zostało dopuszczone do użytku. Homologacje wydawane są na 5 lat dla kas i drukarek online. Urządzenie fiskalne musi być zakupione przez podatnika w okresie obowiązującej homologacji. Może nadal korzystać z urządzenia nawet jeśli w międzyczasie homologacja na nie wygaśnie.
KASA FISKALNA
Urządzenia mające na celu ewidencjonowanie sprzedaży każdego towaru lub usługi w procesie sprzedaży detalicznej dla osób fizycznych.
KLAWISZE SZYBKIE/KLAWISZE SKRÓTU
Programowalne klawisze kasy fiskalnej pod które można przyporządkować konkretne towary i usługi aby umożliwić szybszą sprzedaż. Można też do nich przyporządkować wykonywanie innych funkcji np.: formy płatności, wykonywanie raportów itp.
KOD EAN
Cyfrowa wersja kodu kreskowego, którą przyporządkowujemy danemu towarowi by móc korzystać z czytnika kodów kreskowych. Zwykle zawiera 13 (EAN-13) lub 8 (EAN-8) cyfr.
KOD KRESKOWY
Graficzna forma zapisu kodu EAN, odczytywana i przerabiana na formę cyfrową przez czytnik kodów kreskowych.
KSIĄŻKA SERWISOWA
Dokument, w którym zapisane są wszelkie dane urządzenia fiskalnego. Uprawniony serwis dokonuje w niej wpisów dotyczących fiskalizacji, awarii, zmian miejsca użytkowania i przeglądów ustawowych. Jest koniecznym, by książka serwisowa znajdowała się w tym samym miejscu, w którym znajduje się użytkowana kasa lub drukarka fiskalna.
MODUŁ FISKALNY
Pamięć stała kasy fiskalnej umożliwiająca zapisywanie danych dotyczących transakcji sprzedaży przeprowadzonych na kasie fiskalnej. Zapis danych do pamięci fiskalnej jest wykonywany podczas generowania raportu dobowego.
NUMER EWIDENCYJNY
Numer pod którym dany egzemplarz kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej jest zarejestrowany w ewidencji Urzędu Skarbowego. Powinien być wpisany do książki kasy i naniesiony w sposób trwały w widocznym miejscu na obudowie kasy lub drukarki fiskalnej.
NUMER SERYJNY (FABRYCZNY)
Niepowtarzalny numer danego egzemplarza kasy nadawany przez producenta . Jest umieszczony w książce kasy i na tabliczce znamionowej urządzenia.
NUMER UNIKATOWY
Jest to indywidualny unikalny numer modułu pamięci fiskalnej zamontowanej w kasie fiskalnej lub drukarce fiskalnej. Numer ten składa się z ciągu dwóch lub trzech liter i następujących po nich 8 lub dziesięciu cyfr. Numer ten drukowany jest na każdym dokumencie fiskalnym na jego końcu.
ODCZYT MODUŁU FISKALNEGO
Proces zamknięcia kasy lub drukarki fiskalnej wykonywany przez uprawniony serwis. Polega na wydrukowaniu raportu całości obrotów z modułu fiskalnego i przygotowaniu odpowiednich dokumentów dla Urzędu Skarbowego.
PARAGON
To dokument potwierdzający dokonanie transakcji sprzedaży towarów lub usług, wystawiany przez urządzenie fiskalne, takie jak kasa lub drukarka fiskalna. Paragon jest obowiązkowym elementem w procesie sprzedaży detalicznej i służy zarówno celom podatkowym, jak i jako dowód zakupu dla klienta.
PLU (Price Look-Up)
To określenie numeru towaru lub usługi zaprogramowanego w bazie towarowej kasy fiskalnej.
PAPIER TERMICZNY
Papier termiczny jest niezbędnym elementem wykorzystywanym w kasach, drukarkach fiskalnych i terminalach płatniczych do drukowania paragonów i innych dokumentów sprzedażowych. Wydruk na nim odbywa się poprzez "wypalanie" na jego stronie termoczułej znaków przez listwy grzewcze mechanizmu drukującego.
POJEMNOŚĆ MODUŁU FISKALNEGO
Ilość zapisów, które można wykonać do danego modułu fiskalnego kasy lub drukarki fiskalnej. Zapisem do modułu fiskalnego jest raport dobowy. Zwykle pojemność modułu wynosi 1830 zapisów, czyli wykonanych raportów dobowych.
PRZEGLĄD KASY/DRUKARKI FISKALNEJ
Przegląd okresowy kasy/drukarki fiskalnej jest ustawowym obowiązkiem nałożonym na podatnika, w wyniku którego właściciel kasy zobowiązany jest do sprawdzenia poprawności funkcjonowania urządzenia fiskalnego w autoryzowanym serwisie kas fiskalnych.
Przeglądom podlegają urządzenia będące w ewidencji Naczelnika Urzędu Skarbowego. Obowiązkowego przeglądu kasy/drukarki fiskalnej dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata licząc od daty fiskalizacji urządzenia lub od daty ostatniego przeglądu.
Obowiązkowego przeglądu urządzenia fiskalnego dokonuje właściwy serwis, który posiada odpowiedni zakres wiedzy i stosowne uprawnienia. Usługa jest realizowana na zlecenie przedsiębiorcy.
Podatnik ma również obowiązek wykonania przeglądu okresowego kasy/drukarki fiskalnej w momencie odwieszenia dotychczasowo zawieszonej działalności gospodarczej.
RAPORT DOBOWY
Jest to raport obowiązkowy dla podatnika. To podsumowanie fiskalne sprzedaży z całego dnia. Zawiera sumę sprzedaży za dany dzień, wysokość podatku w rozbiciu na poszczególne stawki VAT. Na właścicieli urządzeń fiskalnych nałożono obowiązek wykonywania raportu dobowego w przypadku gdy w danej dobie była dokonywana sprzedaż. Raport ten powinien być wykonany na koniec dnia pracy lub najpóźniej przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym.
Naszą rekomendacją jest, aby jednak wykonywać go na koniec dnia pracy.
RAPORT MIESIĘCZNY
Jest to raport obowiązkowy dla podatnika. Raport ten należy sporządzić po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25-go dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu. W przypadku kas online zamiast tradycyjnego raportu fiskalnego miesięcznego można wystawić łączny raport miesięczny fiskalny.
RAPORT OKRESOWY
Jest to raport sumujący sprzedaż za wybrany okres na podstawie raportów dobowych. Raport ten można wykonywać za dowolnie wybrany okres czasu. Możliwy jest wydruk pełny raportu zawierający wszystkie zawarte w tym okresie raporty dobowe oraz ich podsumowanie, a także raport łączny okresowy zawierający podsumowanie raportów dobowych wykonanych w danym okresie.
RAPORT ROZLICZENIOWY
Raport wykonywany przez uprawnionego serwisanta podczas wykonywania operacji odczytu modułu fiskalnego, mający na celu odczytanie całości zawartych zapisów w module fiskalnym dla potrzeb. Wykonanie tego raportu powoduje nieodwracalne zablokowanie kasy i brak możliwości sprzedaży na niej.
STAWKI VAT
Aktualnie w Polsce występują następujące stawki VAT: 23%, 8%, 5%, 0% i stawka zwolniona.
Dla potrzeb kas i drukarek fiskalnych są one przyporządkowane do towarów/usług i oznaczone następująco:
A - 23%, B - 8%, C - 5%, D - 0%, E - zwolniona.
SZKOLENIE
Przekazanie użytkownikowi kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej wiedzy dotyczącej przepisów i praktycznego użytkowania. W zakres szkolenia wchodzą między innymi: zapoznanie użytkownika w zakresie dokonywania transakcji na kasie, anulowania paragonów, wykonywania raportów, oraz wymiany papieru, poinformowanie o obowiązkach, które na użytkowniku kasy spoczywają, sposobie opieki nad kasą w okresie użytkowania oraz postępowania w razie awarii.
ULGA ZA ZAKUP KASY I ROZPOCZĘCIE EWIDENCJONOWANIA
Podatnicy, których obejmie obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online będą mogli skorzystać z odliczenia w wysokości maksymalnie 700 zł netto jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia. W celu dokonania odliczenia, podatnik (nowy lub zobowiązany do wymiany na online) będzie musiał m.in. posiadać fakturę na zakup kasy online oraz dowód zapłaty całej należności za urządzenie. Odliczenie przysługuje dopiero po rozpoczęciu prowadzenia ewidencji sprzedaży.
Więcej o możliwości odliczenia ulgi na zakup kasy dowiesz się z artykułu na naszym blogu "Odliczenie do 700zł za zakup kasy fiskalnej i rozpoczęcie ewidencji"