Terminal płatniczy - jakie są ich rodzaje? Terminal płatniczy jest nieodzownym urządzeniem , bez którego trudno wyobrazić sobie sprawną i nowoczesną obsługę klientów.
Dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż w punktach handlowych lub usługowych terminal płatniczy jest nieodzownym urządzeniem , bez którego trudno wyobrazić sobie sprawną i nowoczesną obsługę klientów. W Polsce klienci są przyzwyczajeni do do takiej formy płatności, a liczba transakcji roćnie z każdym kwartałem. Dowiedz się jak działa terminal płatniczy.
Terminal płatniczy to niezwykle innowacyjne urządzenie, które umożliwia realizację płatności bezgotówkowych kartą płatniczą, smartfonem lub blikiem. Operatorzy płatności wprowadzają także na terminalach płatności obsługę dodatkowych funkcjonalności. Dlatego też także istnieje możliwość np. wypłaty gotówki (cashback), nadania i odbioru paczki, doładowanie telefonu komórkowego czy płatność w walucie karty (DCC).
Terminale płatnicze - jakie są ich rodzaje?
Terminal płatniczy stacjonarny
Terminale stacjonarne w zasadzie pracują samodzielnie. Można podłączyć je także do wybranych kas fiskalnych i programów sprzedaży. Komunikacja kasy/programu z terminalem zapewnia natychmiastowe przekazanie kwoty z transakcji z kasy/programu do terminala, rozpoczęcie transakcji płatniczej a następnie po jej przeprowadzeniu zakończenie sprzedaży na kasie/programie paragonem fiskalnym i wydruk potwierdzenia na terminalu płatniczym. Często do terminala płatniczego jest podłączony pinpad. Wtedy klient przyłożyć kartę/smartfon do tegoż pinpada i wpisać i zatwierdzić pin.
Terminal płatniczy przenośny
Terminale przenośne są oferowane z wbudowanym czytnikiem Contactless i komunikacją przez GPRS/LTE. Terminale przenośne posiadają czytelne wyświetlacze, a wydajne akumulatory pozwalają na długotrwałe użytkowanie bez konieczności doładowywania. Terminal przenośny może zostać dostarczony z bazą ładującą. Sprawdzi się idealnie np. w gastronomii dla dostawców.
Pinpad do kasy fiskalnej lub programu sprzedaży
Pinpady są podłączane do kas fiskalnych i programów sprzedaży. Komunikacja kasy/programu z pin padem zapewnia natychmiastowe przekazanie kwoty z transakcji z kasy/programu do terminala, rozpoczęcie transakcji płatniczej a następnie po jej przeprowadzeniu zakończenie sprzedaży i wydruk na kasie fiskalnej lub drukarce fiskalnej.
Zalety to automatyzacja procesu sprzedaży, brak pomyłek przy przepisywaniu kwoty z kasy/programu do terminala i szybsza obsługa klienta.
Softpos - terminal płatniczy w formie programu
To po prostu terminal płątniczy w formie oprogramowania zainstalowany na smartfonie z systemem Android lub specjalizowanym urządzeniu. Softposy umożliwiają przyjmowanie płatności za pomocą NFC na smartfonie, natomiast inne urządzenia mają także obsługę kart chipowych.
Najważniejszą sprawą jest optymalny wybór terminala płatniczego do charakteru prowadzonej działalności i sposobu obsługi klientów.