Wymiana kas na online przy sprzedaży TAX FREE

 

Wymiana kas na online również w sprzedaży dla podróżnych starających się o zwrot zapłaconego podatku VAT (TAX FREE)

Ustawa o Podatku od towarów i usług, znowelizowana Ustawą z 27 listopada 2020 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz 2419) wprowadza obowiązek używania kas online dla kolejnej grupy podatników.

Jej Art. 1 pkt 36. wprowadza zmianę w Art. 145b ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiana polega na dopisaniu do katalogu podatników zobowiązanych do stosowania kas online również:

"sprzedaży towarów w systemie zwrotu podatku podróżnym, o którym mowa w przepisach działu XII rozdziału 6." z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Chodzi o sprzedawców dokonujących dostaw towarów podróżnym, realizujących sprzedaż w systemie TAX FREE (nabywca będzie się starał o zwrot zapłaconego podatku VAT przy wywozie tych towarów poza terytorium UE a sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej).

Według ustawodawcy obowiązek rejestracji sprzedaży TAX FREE na kasach online pozwoli na szybki dostęp do paragonów w Centralnym Repozytorium Kas, skróci czas kontroli i czynności sprawdzających. Analizy z wykorzystaniem danych pozyskanych z Centralnego Repozytorium Kas obejmą wszystkich podatników działających w systemie TAX FREE. W ten sposób łatwiej będzie można wytypować podmioty nieuczciwe, zredukować naruszenia w zakresie podatku VAT. Jednocześnie znacznie zmniejszy się uciążliwość dla podatników kontroli i czynności sprawdzających. Dane z paragonów fiskalnych jak i dokumentów TAX FREE pracownicy KAS będą mogli pobierać i analizować bez angażowania przedsiębiorcy.

Ustawa przewiduje, że za zakup urządzenia online do realizacji takiej sprzedaży podatnikowi należy się odliczenie lub zwrot zgodnie z art.111 ust. 4 i 5 (90% wartości kasy, nie więcej niż 700 PLN).